Jak poprawnie wybrać fotelik samochodowy?

Foteliki samochodowe są jednym z podstawowych zakupów jeszcze przed narodzinami dziecka. Jednak rodzice mają bardzo często dylemat, które foteliki samochodowe brać pod uwagę, a które od razu powinniśmy skreślić. Wybierając fotelik, dopasować go musimy do wzrostu, wagi oraz także wieku naszego dziecka.

Fotelik samochodowy jest tak naprawdę niezbędny, aż do momentu, w którym nasze dziecko uzyska 150 centymetrów wzrostu, a pierwsza podróż w foteliku noworodek najczęściej odbywa już ze szpitala do domu. Fotelik jest po to, aby dziecko było w pełni bezpieczne i czuło się bardzo komfortowo. Nie wolno nam zastępować fotelików podstawkami czy też adapterami do pasów. Jaki wybrać fotelik samochodowy? Sprawdźmy to.

Kategorie wagowe

W tym wszystkim najważniejsze jest to, aby dobrać fotelik samochodowy do wieku, wzrostu oraz także wagi naszego dziecka. W innym wypadku taki fotelik nie spełni podczas kolizji swojej funkcji. Wyróżnia się tak naprawdę pięć wagowych kategorii fotelików.

Pierwsza z nich to grupa 0 oraz grupa 0+. Jest to waga od 0 do 13 kilogramów. Fotelik dla niemowląt jest montowany tyłem do kierunku jazdy. Nazywany jest także często nosidełkiem. Możemy go kupić w większych zestawach z wózkiem, do którego go można podpiąć. Fotelik jest montowany zawsze tyłem do kierunku jazdy. Zawiera pałąk, który nie tylko służy do przenoszenia fotelika, ale także zabezpieczenie dodatkowe w razie wypadku.

Druga kategoria to foteliki dla dzieci od 9 do 18 kilogramów. Jest to tak zwany następny fotelik. Przewozi się w nich dzieci od roku do około trzech lub też czterech lat. Dostaniemy w tej grupie foteliki zarówno montowane przodem, jak i także tyłem do kierunku jazdy.

Kolejna grupa to dla dzieci od 15 do 26 kilogramów oraz od 22 do 36 kilogramów. Foteliki z drugiej kategorii nie mają pasów pięciopunktowych, a dziecko zabezpieczone jest samochodowymi pasami.

Dobry producent to podstawa

Jeśli chodzi o foteliki samochodowe, to najważniejszy jest również wybór sprawdzonego producenta. Nie warto kupować tanich fotelików, które tak naprawdę nie spełniają swojej funkcji. Jest to bardzo, ale to bardzo ważne. Musimy jasno powiedzieć, że na fotelikach nie wolno nam oszczędzać. Jest to bardzo ważne. Lepiej zapłacić nieco więcej i mieć świadomość, że fotelik spełni swoją rolę. Dzięki temu uda nam się zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Co jak co, ale to jest najważniejsze. Dobrych producentów fotelików jest na rynku naprawdę wiele. Wybierzmy najbardziej odpowiednią.